fbpx Skip to main content

Pojawiła się na jednej z grup dyskusja nt. opakowania kefiru firmy Łowicz, który był zapakowany w opakowanie wielomateriałowe przypominające Tetra Pak, z pewną różnicą. Na opakowaniu znalazła się informacja że jest neutralny z perspektywy emisji CO2 (Carbon Neutral) oraz, że jest on oparty w 100% o surowce odnawialne. Przyglądając się uważniej, natrafimy na informację, iż jest to technologia Pure-pak, czyli coś całkowicie innego niż Tetra Pak. Czy rozwiązanie to jest rzeczywiście ekologiczne? O tym będziecie mogli przeczytać poniżej.

Pure-pak – opis technologii

Pure-pak jest rozwiązaniem, które zostało opracowane przez firmę Elopak w 2014 roku jako opakowanie wielomateriałowe typu „Tetra Pak” wykonane w 100% z surowców odnawialnych[1]. Firma ta zmieniła strukturę typowego opakowania kartonowego, gdzie zamiast kilku warstw z polietylenu oraz aluminium, wykorzystała tylko polietylen.

Ciekawscy zapytają – a gdzie tu różnica? Ano w tym, że ten gatunek polietylenu jest bioplastikiem, czyli pochodzi z surowców odnawialnych (więcej o bioplastikach możecie przeczytać tutaj). Firma UPM opracowała technologię otrzymywania nafty z oleju talowego[2], który jest trzecim największym produktem ubocznym z procesu wytwarzania papieru typu kraft (o papierze typu kraft pisałem po krótce tutaj przy okazji produkcji mrożonek w papierze) – przy produkcji tony papieru kraftowego powstaje aż 30-50 kg tego surowca[3]. Nafta z kolei została z kolei wykorzystana przez firmę Dow Chemicals do produkcji polietylenu drugiej generacji – pochodzącego w 100% ze źródeł odnawialnych [2]. Więcej na ten temat możecie zobaczyć w poniższym filmie, wraz z procesem produkcji tychże kartonów. Do samej technologii chętnie wkrótce powrócę szerzej ją opisując 🙂

Jeżeli chodzi o zerowy ślad węglowy – tutaj temat jest prostszy, gdyż po prostu firma wykorzystuje do produkcji opakowań energii ze źródeł odnawialnych. Uzyskała w 2016 roku certyfikat Carbon Neutral potwierdzający tę cechę opakowania[4].

Q&A

Czy Pure-pak jest ekologiczny?

Na pewno jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekologiczne niż klasyczny Tetra Pak, który również może bazować na celulozie pochodzącej ze zrównoważonych źródeł.

Co za tym przemawia?

Przede wszystkim uproszczenie struktury opakowania i eliminacja aluminium w opakowaniu, które jest równie cennym surowcem, a że stanowi w tego typu opakowaniach niewielką ilość – różnie bywa z jego odzyskiem. A jest to jednak cenny surowiec nieodnawialny.

Bardzo cennym rozwiązaniem jest wykorzystanie odpadu z produkcji papieru kraftowego do otrzymania nafty, a potem wykorzystania jej w syntezie polietylenu. Jestem pod ogromnym wrażeniem postępu w zielonej chemii.

Producent również podaje, obniżoną emisję CO2 – co wynika ze źródeł energii. Pomijając źródła energii – jestem ciekaw ile energii cały proces konsumuje. Na pewno nie mamy tutaj zużycia energii przy wydobyciu ropy, krakingu itd.

Czy jest coś co przemawia na niekorzyść rozwiązania?

Niestety wciąż jest to rozwiązanie wielomateriałowe, które wg producenta zawiera w sobie aż 25% polietylenu. W przypadku linii do recyklingu papieru, jest to ilość trudna do usunięcia, więc rozwiązanie to musi trafić do kosza na tworzywa sztuczne (gdzie trafiają konwencjonalne Tetra Paki). Gdyby zamienić wszystkie Tetra Paki na to Pure-pak, myślę, że byłaby to alternatywa umożliwiająca zdecydowanie łatwiejszy odzysk poszczególnych surowców.

Pewne wątpliwości budzi zielony polietylen gdyż wg doniesień z branży – występują pewne problemy z mieszaniem go z polietylenem z ropy. Osobiście nie przetwarzałem takowego, także jest to informacja póki co niepotwierdzona.

Czy jest w stanie zastąpić PET tak jak podaje producent[1]?

Generalnie rozwiązania jednorazowe stanowią w dzisiejszym czasie duży problem, niezależnie od rodzaju materiału (butelki szklane, które są tłuczone to kiepskie rozwiązanie, bo ilość energii potrzebna do przetwórstwa jest bardzo duża). Jeżeli istniałaby do tego dedykowana metoda recyklingu, oraz ten produkt całkowicie wyparłby Tetra Pak – to uważam, że rozwiązanie to mogłoby zagrozić butelkom PET, dopóki te również nie staną się w 100% biotworzywem (pisałem o tym krótko tutaj) – które na dzień dzisiejszy może być otrzymywane w ok. 30% z surowców odnawialnych, gdyż istnieje metoda syntezy glikolu etylenowego z bodajże kukurydzy.

Czy warto wspierać to rozwiązanie?

Z mojej perspektywy – zdecydowanie tak 🙂

Literatura

4 komentarze

  • Ciekawią mnie właśnie te opakowania, które wywołują sporą rewolucję wśród konsumentów dbających o świadomą konsumpcję. Jeszcze bardziej ciekawi mnie recykling zielonego polietylenu, który coraz częściej też widzę w opakowaniach oraz te deklaracje, że można go mieszać z PE z ropy, bo to też zastanawiające.

    • Przemek Poszwa pisze:

      Myślę, że niebawem coś więcej się na ten temat u mnie na blogu pojawi 🙂 Co do mieszania z konwencjonalnym PE, jestem w trakcie weryfikowania jak to jest naprawdę 🙂

  • Julia pisze:

    Na stronie producenta jest ciut inna informacja o opakowaniu. Wg. grafiki używają jednak aluminium. https://mleczarnia.lowicz.pl/lowicznaturalnie/
    Czy mimo to jest to dobry wybór?

    • Przemek Poszwa pisze:

      W wolnej chwili się przyjrzę – przygotowany przeze mnie artykuł omawia opakowania do kefiru a nie do mleka, są to 2 różne rozwiązania 🙂

      Pozdrawiam,
      Przemek

Zostaw komentarz