fbpx Skip to main content
zmiany klimatu ipcc

Parę godzin temu została opublikowana druga część VI raportu IPCC nt. zmian klimatu. Poniżej chciałbym Wam pokazać jaki będzie wpływ zmian klimatu na różne sfery naszego życia (jedna z kolejnych infografik będzie pokazywać jak zmiany klimatu wpłyną na środowisko naturalne).

Dla uproszczenia na czerwono zaznaczyłem Europę – jak widać w każdej z dziedzin za wyjątkiem produkcji rolnej (gdzie efekt może być zarówno korzystny jak i niekorzystny) mamy problem. Dla Europy w większości przypadków prawdopodobieństwo zmian jest umiarkowane i zazwyczaj negatywne. Z kolei pewnych zmian możemy się spodziewać w dwóch kategoriach – zdrowia psychicznego (wpływ negatywny) oraz produkcji roślinnej (wpływpozytywny lub negatywny).

Wg tej inforgrafiki widać, że jesteśmy szczęściarzami, a lepiej od nas ma tylko Ameryka Południowa i Środkowa. Jeżeli spojrzymy na inne regiony, to zobaczymy, że prawdopodobieństwo negatywnych konsekwencji zmian klimatu jest duże lub bardzo duże w wielu kategoriach.

Wiem, że sytuacja za wschodnią granicą jest dramatyczna, niemniej ten raport nie powinien przejść bez echa. Paradoksalnie poprzez odcięcie się od gazu i ropy z Rosji Europa zdecydowanie szybciej będzie się dekarbonizować, co powinno zmiany klimatu chociaż trochę spowolnić.

[1] https://report.ipcc.ch/ar6wg2/pdf/IPCC_AR6_WGII_SummaryForPolicymakers.pdf