fbpx Skip to main content
konferencje i porozumienia, ślad węglowy, dekarbonizacja

Dzisiaj (20.09.2022r) miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu Jury konkursu Raportów Zrównoważonego Rozwoju[1], organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Deloitte. Cieszy mnie, że takie działania są podejmowane i że z roku na rok świadomość firm rośnie w kwestii raportowania. Jest to szczególnie ważne, gdyż na przestrzeni ostatnich 50 lat dbanie o klimat i środowisko nie wychodzi nam szczególnie dobrze. Wyraża to poniższa infografika, która przedstawia zmiany stężenia dwutlenku węgla w powietrzu w ciągu ostatnich 50 lat wraz z odchyleniami średniej temperatury na kuli ziemskiej względem lat 1960-1990 – im bardziej czerwone tym cieplej. Dodatkowo na wykresie zostały zaznaczone kluczowe wydarzenia z historii walki ze zmianami klimatu.

Wniosek nasuwa się jeden – przez ostatnie 50 lat było sporo czasu na dyskutowanie, porozumiewanie się i debatowanie, które w praktyce nic nie zmieniło. W nadchodzących latach czekają nas ogromne zmiany w prowadzeniu biznesu wynikające z wprowadzenia wymogów raportowania niefinansowego (lepiej późno niż wcale). To wymusi zwiększenie świadomości przedsiebiorców w kwestii oddziaływania na środowisko oraz pociągnie za sobą konieczność redukowania własnego śladu węglowego. Mam nadzieję, że efektem będzie zmiana przedstawionego wykresu i niebawem stężenie dwutlenku węgla w atmosferze będzie rosło coraz wolniej aż do zatrzymania.

Czeka nas jednak przed tym długa i pracowita droga. Jeżeli ktoś z Państwa potrzebowałby pomocy w wyznaczeniu śladu węglowego przedsiębiorstwa oraz stworzeniu planów dekarbonizacyjnych – służę pomocą.

[1] http://www.raportyzr.pl