fbpx Skip to main content

Od paru lat firmy prześcigają się w prośrodowiskowych działaniach (lub mowie o prośrodowiskowych działaniach). Natrafiłem na ciekawy wykres, pokazujący jak można by usystematyzować rodzaje biznesów z perspektywy oddziaływania na środowisko.

Poniżej osi poziomej znajdują się biznesyy, które szkodzą środowisku („zielony” biznes szkodzi mniej od konwencjonalnego), a na środku znajdziemy biznes zrównoważony, czyli taki, którego szkody są równoważone przez jego pozytywną działalność. Niestety, w 2022 roku to zdecydowanie za mało, potrzebujemy biznesów „powyżej” osi poziomej. Tutaj mamy dwa rodzaje biznesów – biznes „przywracający”, który można zdefiniować jako biznes przywracający do stanu poprzedniego. Dobrze to widać w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie rdzeniem biznesu jest doprowadzanie rzeczy do stanu początkowego (np. odnawianie produktów, usuwanie szkód środowiskowych). Z kolei biznes regeneratywny z definicji tworzy całkowicie nową wartości (np. znajdowanie nowych zastosowań dla odpadów, budowa/odbudowa ekosystemów).

W przypadku prośrodowiskowych biznesów granice nie wydają się łatwe do uchwycenia. Z drugiej jednak strony takich biznesów, które mają duży pozytywny wpływ społeczny i środowiskowy jest naprawdę niewiele, żeby te granice były tak bardzo ważne.

Literatura