fbpx Skip to main content

W zeszłym tygodniu miałem przyjemność wystapić dla przedsiębiorców z Południowej Wielkopolski – powiem szczerze, dawno nie miałem tak emocjonującej dyskusji w związku ze zmianami legislacyjnymi oraz śladem węglowym. Momentami wybrzmiewał obraz przedstawiony na infografice, czyli zabawa w „obwinianie”.

Zabawa jest prosta – każda ze stron ma uwagi do pozostałych stron w kwestii działania na rzecz klimatu i środowiska. Ludzie obwiniają firmy, że za dużo produkują i rząd, że nie ma odpowiednich przepisów, firmy, że użytkownicy i tak kupują wszystko lub źle obchodzą się z produktami, a rząd nie uchwala potrzebnego prawa, a rząd z kolei bo się podejmować działań ze względu na ryzyko niewybrania na kolejną kadencję.

W ten sposób kółko się niestety zamyka, przez co jeżeli będziemy cały czas patrzeć na inne strony układanki – to daleko nie zajdziemy. Myślę, że dużo może tutaj pomóc efektywny ekoaltruizm, o którym czasem opowiadamy z @dominika Lenkowska. Zmiana nastawienia potrafi naprawdę zdziałać cuda 🙂

Literatura

[1] Garbage_Warrior. 2021. “What Can We Do To End This Toxic Blame (Re)Cycling?” Reddit. August. Accessed November 6, 2021.