W związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Rosję na terenie Ukrainy dużo mówi się o przyspieszeniu odejścia od paliw kopalnych w Europie. Jest to działanie jak najbardziej zasadne, lecz niesie ono za sobą pewne ryzyko. W pewnym momencie może się okazać, że zacznie nam brakować kluczowych pierwiastków do produkcji zrównoważonego transportu oraz energetyki (pomijam tutaj oddziaływanie na środowisko związane z ich wydobyciem). Pewne statystyki podawałem na Infografice nr 6, ale te dane są zdecydowanie bardziej rozbudowane.
Dla przykładu – do produkcji jednego samochodu elektrycznego potrzebujemy średnio ponad 200 kg różnych pierwiastków (innych niż stal i aluminium). Jeżeli spojrzymy na energetykę wiatrową, to dla wiatraków instalowanych na morzu o mocy 1MW potrzeba aż 16 ton różnych pierwiastków (tutaj dane nie obejmują betonu) – co ciekawe, najlepiej w tym wypadku wypadają elektrownie gazowe.
Na wykresach nie ma stali, aluminium, betonu ani tworzyw sztucznych, gdyż sam raport poruszał kwestię pierwiastków (w zasadzie minerałów, ale patrząc po wykresach bardziej pasowały mi w tłumaczeniu pierwiastki), a z dostępnością stali i aluminium na świecie aż takiego problemu nie ma.
Na kolejnych infografikach postaram się pokazać inne ciekawe wykresy dotyczące zapotrzebowania na surowce w zielonej transformacji.
[1] https://www.iea.org/reports/the-role-of-critical-minerals-in-clean-energy-transitions