fbpx Skip to main content

Z okazji wczorajszego Dnia Ziemi postanowiłem przygotować coś obrazoburczego 😉

Jednym ze sposobów ograniczania emisji cieplarnianych jest rezygnacja z samochodów osobowych na rzecz pieszego, rowegowego lub „zbiorkomowego”. Okazuje się, że w przypadku krajów rozwiniętych, w których dieta mieszkańców wiąże się z dużymi emisjami (odsyłam tutaj do infografiki nr 43) wybranie pierwszych dwóch opcji niekoniecznie musi być dobre dla środowiska. Jeżeli założymy, że dodatkową stratę energii wynikającą z przemieszczenia się musimy uzupełnić, to emisje gazów cieplarnianych potrafią być znaczące. Ze względu na efektywność przemieszczanie się rowerem było średnio dwukrotnie mniej obciążające dla środowiska niż chód przy pokonaniu tej samej odległości. Patrząc na kraje najbardziej rozwinięte – jazda rowerem cechuje się średnimi emisjami zbliżonymi do przejazdu małym samochodem (1 pasażer, dla większej liczby pasażerów samochód wypada dużo lepiej) i nieco większymi niż przejazd autobusem. Dla krajów z grupy B, przejazd rowerem jest porównywalny z przejazdem autobusem (autobus jeździ niezależnie, więc mając do wyboru rower lub autobus – lepiej wybrać autobus). Niezależnie od wszystkiego, i tak wygrywa tramwaj (nawet w PL, gdzie prąd będzie mieć większy ślad węglowy niż w UK).

Jeżeli jesteście zainteresowani odniesieniem do innych środków komunikacji, to odsyłam do infografiki nr 36, gdzie można zapoznać się emisjami poszczególnych środków transportu.

Oczywiście artykuł nie porusza aspektów zdrowotnych czy innych sposobów oddziaływania na środowisko (mam na myśli tutaj pełną analizę LCA). Z perspektywy zmian klimatu jeżeli chcielibyśmy rzetelnie redukować nasz ślad węglowy, musielibyśmy najpier zadbać o ślad węglowy diety, a dopiero potem skupić się na dodatkowym ruchu.

Literatura

[1] Mizdrak, A., Cobiac, L.J., Cleghorn, C.L. et al. Fuelling walking and cycling: human powered locomotion is associated with non-negligible greenhouse gas emissions. Sci Rep 10, 9196 (2020). https://doi.org/10.1038/s41598-020-66170-y, https://www.nature.com/articles/s41598-020-66170-y