Przychodzę dzisiaj do Was z aplikacją o nazwie Future Forest – rozwiązaniu pokazującym, że narzędzia informatyczne można zastosować nie tylko do zwiększania zysków firm, ale również dla dobra naszej planety.
Aplikacja została stworzona przez firmę Appsilon specjalizującą się w analizie danych i wizualizacji danych we współpracy z Instytutem Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Firma realizuje różne działania pro bono (lub przy bardzo ograniczonych kosztach) w ramach ich akcji ochrony planety i poprawy życia ludzkiego z wykorzystaniem nowych technologii o nazwie Data for Good (link tutaj).
Jak wspominałem, bazą do stworzenia aplikacji były badania polskich naukowców z zespołu prof. Dyderskiego z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Instytut ten ma swoją siedzibę w Kórniku i specjalizuję się między innymi w badaniach biologii drzew i krzewów.
W aplikacji zobrazowano przyszłość 12 gatunków drzew leśnych w zależności od jednego z trzech scenariuszy klimatycznych (optymistycznego, umiarkowanego i pesymistycznego). Wygenerowane mapy to scenariusze dla roku 2070. Drzewa podzielono na trzy grupy:
- Zwycięzcy – będą się dalej rozrastać
- Przegrani – stracą ponad 50% z obecnych siedlisk
- Gatunki obce – sadzone gatunki północnoamerykańskie
Dzięki aplikacji na mapie Europy możemy zobaczyć na własne oczy dramatyczne konsekwencje zmian klimatu. Nawet w optymistycznym scenariuszu, widok jaki ukazuje się naszym oczom jest co najmniej niepokojący. Poniżej przedstawiono działanie aplikacji na przykładzie brzozy srebrnej:
- kolorem czerwonym zaznaczono obszary gdzie nastąpi zanik występowania danego gatunku drzewa
- kolorem zielonym zaznaczono niezmienione obszary występowania
- kolorem niebieskim zaznaczono nowe obszary występowania
Poniżej przedstawiono rysunki z 4 sytuacjami (stan aktualny, scenariusz optymistyczny, umiarkowany i pesymistyczny):
Jak widać, nawet w scenariuszu optymistycznym (czego po COP27 trudno się spodziewać) za 50 lat brzoza w Polsce praktycznie zniknie.
Dla zainteresowanych aplikacją zamieszczam linka do aplikacji tutaj (trzeba kliknąć w „go to dashboard” po prawej stronie).
Ogromną zaletą aplikacji Future Forest jest przedstawienie danych w przyjazny wizualny sposób. Te same informacje podane w formie tabeli czy wykresu nie działałyby tak na ludzką wyobraźnie i dotarły by do mniejszego grona osób. Wiedza jest niezwykle istotnym narzędziem w pracy na rzecz klimatu i każde narzędzie, które ją rozpowszechnia (w przyjazny i merytorycznie rzetelny sposób) jest potrzebne i wartościowe. Globalne ocieplenie przyniesie ze sobą wiele ofiar i jak widać na powyższych ilustracjach – nasze lasy będą jedną z nich. Tymczasem drzewa powinny być przez ludzkość chronione i traktowane jak sprzymierzeńcy w walce z globalnym ociepleniem (ostoje bioróżnorodności i rezerwuary wychwyconego CO2).
A Ty co czujesz kiedy już wiesz, że za 50 lat sosna, brzoza czy świerk prawdopodobnie całkowicie znikną z terenu naszego kraju?