fbpx Skip to main content
KalkulatoryTeoria

Czym ogrzać dom? Kalkulator kosztów ogrzewania

Autor: 17 maja 202226 lutego, 2024Brak komentarzy

W związku z rosnącymi kosztami surowców energetycznych postanowiłem przygotować dla Was interaktywny kalkulator kosztów ogrzewania z uwzględnieniem inwestycji. Zainspirował mnie do tego mój kolega Ryszard Chmielina, który kilka dni temu opublikował u siebie kalkulator skupiający się na cenach surowców i zapotrzebowaniu na energię (zachęcam do rzucenia okiem, można tam znaleźć dokładniejsze założenie dot. cen poszczególnych surowców.

Kalkulator jest w wersji rozwojowej, można w nim konfigurować koszty surowców, źródeł energii, zapotrzebowanie na energię odniesione do powierzchni domu, efektywności poszczególnych źródeł ciepła, są w nim zaszyte są poszczególne przeliczniki (część z nich zaczerpnąłem z ww. kalkulatora). Ze względu na interaktywność, kalkulator kosztów ogrzewania nie umożliwia zapisu wprowadzanych przez Was wartości – w związku z powyższym żeby poprawić dokładność kosztów inwestycji będę wdzięczny za przesyłanie uwag za pomocą niniejszego formularza (z góry dziękuję 🙂 ).

Na razie kalkulator średnio nadaje się do przeglądania w wersji mobilnej – sugeruję przeglądanie poziome oraz ew. ustawienie w telefonie „wersji na komputer” lub po prostu skorzystanie z komputera.

 

 

 

Obliczenia nie uwzględniają trwałości źródeł energii (np. nie wiadomo ile pompy ciepła faktycznie wytrzymają).

Jak wspomniałem, projekt jest w wersji rozwojowej i w niedługim czasie postaram się go rozwinąć o takie elementy jak:

  • zapotrzebowanie o energię ustalane poprzez wprowadzenie GJ/rok
  • kalkulacja pompa ciepła+fotowoltaika
  • dodanie corocznych wzrostów cen energii i surowców energetycznych o określony procent.
  • dodanie przelicznika uwzględniającego zmniejszone zużycie energii przy ogrzewaniu podłogowym względem grzejników
  • wersja rozbudowana z raportowaniem dla projektantów.
  • wersja mobilna (chociaż nie mam pojęcia jak to okiełznać, bo średni ze mnie webowiec 😉 )
  • możliwość zapisywania wprowadzanych danych na serwerze w celu ulepszania narzędzia (trudna sprawa, bo to wymagałoby AJAXa lub innego języka, którego nie znam)
  • chętnie rozpatrzę inne opcje, zachęcam do pozostawiania uwag w komentarzach lub przesyłania ich na mojego maila 🙂

Dla osób zainteresowanych rozwojem kalkulatora – dodaję możliwość pozostawienia adresu mailowego w celu informowania o postępach prac. Jak ktoś jest chętny do rozwoju projektu, to możemy również o tym podyskutować, gdyż jak napisałem, średni ze mnie webowiec 😀 Kalkulator został napisany w Pythonie (jak na naukowca przystało) przy użyciu biblioteki Bokeh i niewielkiej ilości JavaScript’u, którego kompletnie nie znam.

Żeby nie promować konkretnych producentów – listę źródeł informacji udostępnię na życzenie 😉