fbpx Skip to main content
Odpady

Rozwiązania wielorazowe i bezodpadowe – powrót do przeszłości

Autor: 7 lutego 20205 czerwca, 2020Brak komentarzy

Miałem szczęście pojawić się w skansenie mojej młodości.. sklepie na czeskiej prowincji przypominającym SPOŁEM z mojego dzieciństwa.

Zdarza mi się krytykować Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, za lansowanie zachodniego/skandywskiego modelu kaucyjnego. Ma on niewątpliwą zaletę, gdyż odpowiada na potrzeby niezbyt skorych do wysiłku społeczeństw ”zachodnich/skandynawskich”. Fakty są jednak takie, że gdyby nie było na świecie gospodarek rozwijających się (w tym naszego pięknego kraju) to owoce tych systemów (odpady), nie znajdowałyby zagospodarowania. W mojej opinii takie rozwiązanie nie stymuluje ograniczenia produkcji opakowań, natomiast daje poczucie załatwienia probemu. Uważam, że stać nas na coś lepszego, a może nie trzeba specjalnie szukać tylko zrobić kilka kroków w tył. Zobaczymy jak to było.

1. Okno do zwrotu butelek

Okno do zwrotu butelek. Każdemu, kto nie rozumie jego funkcji, polecam obejrzenie filmu „butelki zwrotne”( https://www.filmweb.pl/Butelki.Zwrotne). Nie jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ale pozwala na segregacje bez kompresji (rozwiązanie chwalone przez firmę TOMRA). Prasowanie ma sporo zalet, natomiast, także poważną wadę, opakowania łączą się ze sobą, oraz zanieczyszczają się wzajemnie, blokując dalszy recykling. Tomra to firma dostarczająca ”recyklomaty” które mogły by się stać częścią krajowego systemu kaucyjnego. Poniżej zobaczyćie filmik prezentujący to rozwiązanie.

Krytykowane rozwiązanie TOMRY

2. Nalewak do wina

Jest prawie idealny, tylko te butelki pet…. ale nie ma tragedii. Jest to przesteń dla uruchomienia kilku innych podobnych systemów dystrybucji w oparciu o opakowania wielorazowe. Uprzedze sugestie – nie dla kosmetomatu, który jest wymyślaniem koła od nowa… opiszemy kiedyś obawy z tym związane.

3. Papierowe torby na pieczywo

Torby na pieczywo takie jak były kiedyś, nie raz je utylizowałem w moim kompostowniku.

4. Jogurty w słoikach

Dlaczego nie, jeśli nikt nie jest w stanie uporządkować czy ma być do nich stosowane opakowanie z polistyrenu czy z polipropylenu? Niech będą w słoikach i po kłopocie.

5. Wielorazowe regały metalowe

Wielorazowe metalowe regały promocyjne zamiast kartonowych są zdecydowanie trwalszym rozwiązaniem niż dzisiaj stosowane.

6. Maszyna do mielenia kawy

I najważniejsze wspomnienie dzieciństwa maszyna do mielenia kawy!! Nie ma potrzeby kupowania jednorazówek, które po pół roku wzbogacają strumień odpadów elektronicznych (WEE), bo nie chce nam się myśleć o ich reklamacji. Tę konkretną sztukę podejrzewam o jakieś 50 lat.

Kończąc…

Zakochany w tym miejscu zabrałem do niego znajomych, z którymi jesteśmy na wakacjach, takich zaangażowanych w walkę z emisją CO2, ograniczaniem użycia jednorazowych tworzyw, uzależnionych od biojedzienia z jednego ze znanych dyskontów.

I co? Nie zauważyli tych dobrodziejstw i pojechali do dyskontu obok po biochleb (zapewne głęboko mrożony) w folii i jogurt w opakowaniu polipropylenowym. Naprawdę, nie szukajmy nowych rozwiązań, zastanówmy się nad tym, co było i… sobą.

PS. Wdarł się kawałek naszego świata pt. do opakowań własnych nie pakujemy mięsa, nie jest to jednak rzecz nie do załatwienia 😉

*żeby nie było, był zakaz robienia zdjęć 😉