Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak taka rzecz, jak okno może być kluczem do odzyskania nadziei? Dzisiaj mam dla Was projekt, który jest dowodem na to, że gospodarka cyrkularna nie tylko chroni naszą planetę, ale również może pomagać tym, którzy tego najbardziej potrzebują.
Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić zwycięzcę w konkursie PLGBC Green Building Awards 2023 w kategorii “usługa”. Jest to projekt OKNO fundacji BRDA, za którą stoją Zofia Jaworowska oraz Petro Vladimirov.
Konsekwencją ataków rakietowych na ukraińskie budynki są przede wszystkim wybite szyby i zniszczone okna. To oznacza brak bezpieczeństwa, godnych warunków do życia i izolacji termicznej. Z tego powodu zdecydowali się rozpocząć działania mające na celu pozyskanie stolarki okiennej. Pierwszą ścieżką były osoby prywatne, a teraz również producenci, dystrybutorzy oraz formy budowlane. Co ważne, w ramach akcji odbierane są okna z rozbieranych i termomodernizowanych budynków. Dzięki temu okna nie trafiają na śmietnik i zyskują drugie życie. Wszystkie okna zebrane przez Fundację trafiły do osób potrzebujących w Ukrainie.
A oto kilka aktualnych liczb z tej akcji:
♻️1397 okien trafiło na Ukrainę,
♻️ zaangażowano 30 firm i 93 indywidualnych darczyńców.
♻️ zorganizowano 19 wypraw po Polsce w poszukiwaniu okien,
♻️ współpracowano z 10 lokalnymi organizacjami w Ukrainie
♻️ wszystko to, by 7 ciężarówek mogło dostarczyć je do 57 miejsc w Ukrainie
Ze względu na istotne koszty procesów logistycznych powstał drugi projekt Fundacji – BUDO, w ramach którego zespół odzyskuje inne materiały budowlane oraz elementy wyposażenia wnętrz w celu ich spieniężenia i dokapitalizowania akcji OKNO.
Tego typu działania mają nie tylko bardzo ważny wymiar społeczny (pomoc potrzebującym, edukacja, że coś zdemontowanego/niepotrzebnego ma istotną wartość), ale również środowiskowy. Dzięki tego typu inicjatywom branża deweloperska może zmniejszyć swoje emisje gazów cieplarnianych związanych z wykorzystywaniem materiałów oraz ilości generowanych odpadów podczas rozbiórki.
W nadchodzącej erze gospodarki cyrkularnej, gdzie recykling i zrównoważone użytkowanie zasobów stają się kluczem do zachowania naszej planety, historia Fundacji BRDA stanowi doskonały przykład, że odzysk to nie tylko kwestia ekologii, ale i społecznej odpowiedzialności. Mówiąc o recyklingu, często skupiamy się na plastikach i opakowaniach, lecz prawdziwa siła gospodarki cyrkularnej leży w mądrym wykorzystaniu wszystkich dostępnych zasobów.
Życzyłbym sobie, żeby w naszym kraju powstało więcej takich realnie działających, GOZowych przedsięwzięć 🙂
Gorąco zachęcam do wsparcia projektu oraz obniżenia śladu węglowego swoich poprzez skorzystanie ze sklepu https://sklep.projektbudo.org/ 🙂